XII Festiwal Buddyjski „Przestrzeń Umysłu” w Krakowie



Od 19 do 24 listopada zapraszamy na kolejną edycję naszego festiwalu. W tym roku w programie znajdzie się projekcja filmu Hannah. Nieznana historia buddyzmu oraz wykłady nauczycieli buddyzmu Diamentowej Drogi, którzy w przystępny i niepozbawiony humoru sposób opowiedzą o naukach Buddy i ich praktykowaniu tu i teraz. Wśród poruszanych tematów obok medytacji czy związku nauczyciela i ucznia nie zabraknie też rozważań o buddyjskim rozumieniu szczęścia, współczucia i mądrości. Na film i wykłady zapraszamy do Teatru Współczesnego przy ul. Starowiślnej 21 (II piętro) oraz do Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego przy ul. Stattlera 5, gdzie oprócz wykładów odbędą się także sesje medytacyjne z wyjaśnieniami.
Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.krakow.buddyzm.pl
O Fundacji Stupa House: www.fsh.pl; www.buddyzm.pl

19.11, WTOREK
godz. 20:00
Hannah – nieznana historia buddyzmu
pokaz filmu Marty Gyorgy-Kessler i Adama Penny’ego
Teatr Współczesny w Krakowie, ul. Starowiślna 21

Dokument o Hannah Nydahl, niezwykłej kobiecie, która poświęciła swe życie rozprzestrzenianiu buddyzmu tybetańskiego na Zachodzie. Film ukazuje jej hippisowską młodość w Kopenhadze lat 60. XX w., przełomową podróż poślubną z Olem Nydahlem do Katmandu, gdzie w 1968 roku, zostali pierwszymi zachodnimi uczniami XVI Karmapy, a także późniejszą aktywność współpracownicy i tłumaczki najwyższych tybetańskich lamów. Ważnym wątkiem filmu jest wyjątkowa i inspirująca historia miłości Hannah i Olego oraz ich niezachwianej wytrwałości w przekazywaniu nauk Buddy w naszym kręgu kulturowym.

20.11, ŚRODA
godz. 19:00
O buddyzmie Diamentowej Drogi
wprowadzający wykład Igala Hoffmana
Teatr Współczesny w Krakowie, ul. Starowiślna 21

Igal Hoffman – nauczyciel buddyjski linii Karma Kagyu buddyzmu tybetańskiego i uczeń Lamy Olego Nydahla. Buddyjskie schronienie przyjął w 1998 roku i od tego czasu pracował na rzecz rozwoju buddyzmu Diamentowej Drogi w Izraelu. Przełożył na język hebrajski książki Lamy Olego Nydahla i teksty medytacyjne. Od 2012 roku naucza podstaw buddyzmu Diamentowej Drogi. Zawodowo zajmuje się medycyną chińską.

21.11, CZWARTEK
godz. 19:00
Szczęście w buddyzmie Diamentowej Drogi
wykład Artura Przybysławskiego
Teatr Współczesny w Krakowie, ul. Starowiślna 21

Artur Przybysławski (ur. 1970) – filozof, doktor habilitowany Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, tłumacz z angielskiego i tybetańskiego (otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich). Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1994 roku. Od 2006 roku wykłada podstawy filozofii buddyjskiej. Współpracuje z Karmapa International Buddhist Institute w New Delhi w Indiach oraz International Institute of Asian and Tibetan Studies w Hiszpanii. Autor wielu książek i artykułów o tematyce buddyjskiej.



22.11, PIĄTEK
godz. 19:00
Współczucie i mądrość
wykład Karola Ślęczka
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny, ul. Stattlera 5

Karol Ślęczek (ur. 1956) – absolwent Wydziału Filozoficznego UJ. Jest uczniem Lamy Olego Nydahla. Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1978 roku. Jeden z założycieli oraz wieloletni przewodniczący ośrodka buddyjskiego w Krakowie, były wieloletni przewodniczący Związku Buddyjskiego w Polsce oraz członek Rady Nadzorczej Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce. Od 1988 roku wykłada filozofię buddyjską na uniwersytetach oraz w ośrodkach buddyjskich na całym świecie. Wielokrotnie podróżował z Lamą Olem. Mieszka w Krakowie.

23.11, SOBOTA
godz. 17:00
medytacja XVI Karmapy z wyjaśnieniami

godz. 19:00
Medytacja
wykład Karola Ślęczka

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny, ul. Stattlera 5

24.11, NIEDZIELA
godz. 17:00
medytacja XVI Karmapy z wyjaśnieniami

godz. 19:00
Związek nauczyciela i ucznia
wykład Karola Ślęczka

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny, ul. Stattlera 5